Vyhodnotenie tipovačky hokejových MS2015

Ďalší šampionát je za nami, a nám sa opäť akosi nechce urobiť tú poslednú bodku za chvíľami strávenými pred televíznymi obrazovkami, v obyvačkách, krčmičkách, či iných fanzónach. Takže aby sme neboli ako tí rusi, neschopní pre frustráciu z vlastného výsledku vzdať hold víťazom, a vydržať tých pár chvíľ pohľadom na spŕšku zlatých konfiet sadajúcich na plecia veľkého rivala, pokúsim sa teraz vyhodnotiť a uzavrieť našu tipovačku.

Súboj o 1.miesto bol tentoraz veľmi tesný, a zviedli ho spolu Martin a Tomo. Súboj sa vyvíjal ako na hojdačke - po poslednom skupinovom hracom dni mal navrch Martin, ktorý správne odhadol, že súboj LAT-FRA dopadne presne tak, ako si to neželali chudáci rakúšania. Štvrťfinálové kolo však prinieslo excelentný 5-bodový zásah Tomovi. Keďže semifinále rozhodnutie neprinieslo, museli sme na rozuzlenie tohto vyrovnaného súboja čakať až do samotného finále. Keby v ňom Tomo tipoval viac strategicky, pravdepodobne by mu víťazstvo neušlo. On však odmietol poprieť svoju hráčsku identitu, a .... stal sa smutným hrdinom tipovačky MS2015. Pri zhode dosiahnutých bodov rozhodol o Martinovom víťazstve väčší počet dobrých tipov, a aj to v najtesnejšom možnom pomere 42:41 !!! Nuž ktovie ako by tento nadmieru napínavý duel dopadol, ak by sa tipoval aj zápas o bronz CZE-USA. Na to sa však história už pýtať nebude, a napokon - všetci súťažiaci mali podmienky rovnaké. Takže sláva víťazovi Martinovi !!! ... a z Toma snáď po čase vyprchá sklamanie, a dokáže oceniť dosiahnuté striebro.

Podobne súboj o 3. miesto zviedol dohromady dvoch vyrovnaných konkurentov, v ktorom sa napokon presadil Dominik. Aj tu pri zhodnom počte bodov rozhodol jeho väčší počet dobrých tipov (42) než nazbieral Peter (38). Zatiaľčo na ľade boli súboje o medailové sady pomerne jednoznačné, naša tipovačka priniesla hneď 2 dychberúce súboje, v ktorých naši súťažiaci plece pri pleci siahali až na samé dno svojich schopností a síl, aby napokon rozhodli detaily a kúsok povestného šťastia. Hoci je pravda, že Dominik si mohol tieto nervy ušetriť, keby nevynechal natipovanie 2 celkom dobre predvídateľných duelov skupinovej fázy (CAN-FRA a RUS-BLR) :-)

A čo hokejisti ? Kanada priviezla naozaj reprezentatívny výber mladých hviezd súčasnosti i budúcnosti. Ich impozantná cesta šampionátom s priemerom 6,8 góla na zápas (medzi ktorými bolo veľa krásnych kúskov) bude mojou trvalou spomienkou na tieto MS. Prekvapil mladý tím USA, postarší tím BLR potvrdil svoju kvalitu a dlhodobú zohratosť. Trocha za očakávaniami trocha zaostali rusi, cez QF neprešli tradiční medailisti FIN a SWE. Aj oni však ukázali kvalitu a viacero mladých inšpirujúcich hráčov (Panarin, Tarasenko, Donskoi, Barkov, Forsberg, Ekman-Larson). Legendárny JJ68 sa síce nerozlúčil medailou v domácom prostredí, ale ako sám povedal - omnoho dôležitejšie je že deti majú vzory, a do postele chodia v hokejovej výstroji. Popri Jágrovi dodali šampionátu lesk svojou účasťou ďaľšie veľké hviezdy (Crosby, Ovečkin, Malkin, Rinne), prví dvaja už tým, ako sa o svoju účasť prihlásili. Ďalšia veľká hviezda Anže Kopitar nedokázala napriek neskutočnej snahe zabrániť zostpu SLO do B-kategórie.
A čo naši ? Štvrťfinálový cieľ sme nenaplnili, hra miestami budila rozpaky, na druhej strane - od nikoho sme nedostali debakel, so silnými sme hrali vyrovnane, a uhájili sme si priamy postup na OH 2018. O rok nás v skupine preveria maďari. To je však ešte ďaleko. Ešte predtým (už v júni) čaká SZĽH voľba nového vedenia, ktoré následne ustanoví nového reprezentačného trénera, a ktorého mandát vyvrcholí šampionátom 2019 v domácom prostredí. Nemeček má silného vyzývateľa a krajina volá po zmene. Uvidíme či delegáti toto volanie vypočujú.

Čo dodať záverom ? Zatiaľčo sa Sidney Crosby zoznamuje s výhodami členstva v Triple Gold klube, a pán Fasel vymýšľa sankcie pre ruskú federáciu, my si môžeme ešte raz pripomenúť šampionátový virvar prostredníctvom výrokov jeho účastníkov , alebo nejakou tou malou anketou.
Ešte raz gratulácia Martinovi , a rok, priatelia, zas !!!