Skončila skupinová fáza Ligy majstrov 2018/2019

Jesenná časť Ligy majstrov alebo ak chcete, Champions League, sa skončila a môžeme sumarizovať. Zopár skupín bolo jasných a už pred posledným kolom boli jasní postupujúci, inde sa bojovalo do konca o postup, resp. o postup do Európskej ligy. K nejakým väčším prekvapeniam nedošlo, ale aj outsideri skupín podali miestami slušné výkony a skôr sa mi zdá, že oni boli takým zaujímavý oživením Ligy majstrov. U nás na Slovensku zrejme klesla sledovanosť a aj celkový záujem o Ligu majstrov, keďže vysielacie práva, a to exkluzívne, získala Orange TV, ktorá nie je tak rozšírená. Bolo síce pekné, že dávali aj štyri zápasy naraz, že si človek niekedy nevedel vybrať. Nech si však hovorí kto chce čo chce, RTVS mala prenosy a zvlášť komentovanie lepšie. Vedeli ma vtiahnuť do deja zápasu, dať tomu nejaký zaujímavý náboj a tu mi to chýbalo. Ale to je len môj subjektívny pohľad.
Čo sa týka jednotlivých skupín, niekde boli jasní postupujúci už pred posledným kolom, inde sa ešte bojovalo, či už o postup alebo o tretie miesto, ktoré zaručuje miestenku do Európskej ligy. Prejavil sa aj typický fenomén posledného kola skupinových zápasov, keď istí postupujúci už nemajú o čo hrať, ak si odrátame finančnú, či prestížnu stránku veci, a tak ten posledný zápas vypustia, nechajú hviezdy oddychovať alebo sa šetria hráči podvedome, aby sa vyhli zraneniam či kartám. A nikto im to nemôže mať za zlé. Majú toho dosť počas sezóny, majú už nahraté, aj keď pre ich fanúšikov to môže byť smutné. Keď Real Madrid doma prehrá 0:3 s CSKA, to je už trochu silná káva pre jeho priaznivcov. Odhliadnúc od toho, že aj lige to dosť kazia. Horšie je, keď takéto zápasy ovplyvnia postavenie v tabuľke iných tímov. Na takomto favoritovi v poslednom zápase ich súper získa lacné body a má tak výhodu pred iným, ktorý s týmto silným tímom musel bojovať v ťažkom zápase. Ale v tomto ročníku sa také veci nakoniec myslím nestali.
Iste sme mnohí fandili našim futbalistom v dresoch Neapolu či Interu Miláno. Ale pokazili to a nepostúpili. Interu síce mohla pomôcť Barcelona, ktorá však už nemusela bojovať, a tak len remizovala s Tottenhamom, ale Inter mal všetko vo vlastných rukách, zápas s outsiderom skupiny na domácej pôde a nezvládol ho, keďže remíza s PSV mu na postup nestačila. Neapol si to pokazil hnedˇ na úvod, stratil body v Belehrade, ale aj tak mal stále na postup aj v poslednom zápase, kde mu stačila remíza avšak prehral. Liverpool bol lepší, síce Neapol mohol na konci spasiť Milik, ale šancu nepremenil a tak po prehre 1:0 Neapol ide len do Europskej ligy. Spolu s Interom tam budú favoritmi, otázkou však je aká bude ich motivácia. A vôbec mám pocit, že v Neapole To Ancelotti trochu prekombinoval. Zmenil hru Neapola, nedá sa na to pozerať ako hrajú oproti minulým ročníkom. Zdalo sa, že miesto peknej hry chce mužstvo naučiť ísť hlavne po výskedkoch, a že sa Neapol presadí aj proti silnejším v Európe. Ale nejdeo to a nejde to tak dobre ani v lige. A najviac ma mrzí, že nám robí z Hamšíka defenzívneho strednopoliara. Takých máme dosť, ale kvalitného tvorivého hráča je škoda. A myslím, že na to trpí aj Neapol, ale to je na osobitný článok. Viktória Plzeň v poslednom zápase porazila silný AS Rím a len vďaka tomu postúpila, pretože inak by ich CSKA preskočilo v tabuľke, keďže sa im podarilo poraziť Real Madrid v spomínanom zápase posledného kola. Som preto rád, že Plzeň postúpila do EL, aj kvóli našim hráčom, aj preto, že ten vypustený zápas Realu nakoniec nemal vplyv na výsledok skupiny.
Veľmi príjemným dojmom pôsobili "menšie" kluby, holandské PSV či Ajax, ktorý aj postúpil, belgické Young Boys Bern, Bruggy, či nemecký TSG Hoffenheim. Už tradiční učastníci LM z východu Šachťor, alebo CSKA tiež vedia zamiešať kartami, ale ešte na tých najsilnejších nestačia.
Tak uvidíme na jar, ako to bude pokračovať a kto sa nakoniec dostane do finále, či tu budú španieli, či sa presadí Juventus s Ronaldom, Kam sa dostane Bayern, alebo anglické kluby a ako sa bude dariť ambicióznemu St.Germain.

Na jar budú mať v lige majstrov

  • 4 tímy: Anglicko (Tottenham, FC Liverpool, Manchester City, Manchester United)
  • 3 tímy: Španielsko (Atletico Madrid, FC Barcelona, Real Madrid), Nemecko (Dortmund, Schalke 04, Bayern Mníchov)
  • 2 tímy: Taliansko (AS Rím, Juventus Turín), Francúzsko (Paríž St. Germain, Olympique Lyon)
  • 1 tím: Portugalsko (FC Porto), Holandsko (Ajax Amsterdam)

Komentáre

Ahoj Marosh.

Nehodíš tam aspoň dnešné zápasy ?

No včera som zistil, že už to beží. Nahodim, škoda včerajších. Al nemá mi kto pripomenúť.